През март събрах на едно място рецептите, които си правя най-често, за да мога да отговоря конкретно на въпросите какво всъщност ям, когато кажа, че следвам противовъзпалителна диета. Действително, аз самата имах проблем да си представя какво ще ям в началото. И се наложи да се науча на много нови неща, за които преди изобщо не ми е хрумвало. Например, че смутито си е цяло хранене. От известно време насам обаче смутита са се превърнали в неизменна част от закуските ми обикновено си правя някакъв вид смути поне 4 дни в седмицата. Обикновено се опитвам да са различни, за да мога да се възползвам от полезните вещества на повече продукти. Освен това се опитвам да спазвам правилото за разнообразно хранене, а с моите навици това се случва единствено ако следя внимателно какво ям.
От началото на март мина вече не малко време и аз някак без да усетя отново изпаднах в доста работа и започнах да обръщам значително по-малко внимание на това какво ям. Мисля, че Великден даде началото на тази лоша тенденция… хубавото е, че имам блог, който използвам не само за да споделям информация с повече хора, а и за да напомням сама на себе си какво е полезно и какво не 🙂 Вчера осъзнах колко много закуски пропускам последно време по ред причини – ставане късно, бързане, на няколко пъти и от чист мързел да си приготвя нещо. Ето защо днес се събудих с идеята, че не само ще си направя нещо вкусно и здравословно, но и ще го споделя в блога. Интересното е, че когато за първи път започнах да ям авокадо, въобще не харесвах вкуса. А последно време осъзнавам, че ми е вкусно и дори ми се прияжда и през деня. Вкусовете наистина се променят… От друга страна този път изцяло забравих да сложа ленено семе, така че консистенцията беше много по-равномерна. За сметка на това си сложиш малко пчелен прашец, който е идеален за пролетта. Помага за намаляване реакциите към полени, ако се започне малко по-рано и с малко количество. Аз нямам такава алергия, но винаги е добре да стимулираш мъничко имунната си система.
Закуска: Смути със спанак и авокадо
1 шепа бейби спанак
½ добре узряло авокадо
2 ч. л. натрошено ленено семе
½ ч. л. мака (опция, не е добре да се прекалява с нея)
1 ч.л. протеин на прах (например конопен)
2 ч. л. чия
1 чаша вода
опция 1/2 ч.л. спирулина или хлорела на прах (особени са на вкус, но много полезни заради хлорофила)
Пасирайте спанака с половин чаша вода възможно най-ситно. Добавете авокадото на кубчета и останалата вода и пасирайте до хомогенна смес. Добавете останалите съставки. Изчакайте 15 минути чията да набъбне и консумирайте.
Ако имате блендер, можете да сложите всички съставки едновременно, освен чията, и да пасирате.
Някои важни бележки:
Ако имате проблем с бъбреците, или искате да дадете подобно смути на малко дете, суровият спанак не е подходящ. В този случай е по-добре да бъде сготвен, например за няколко минути на пара, или сварен за малко. Чията също не е подходяща за малки деца, особено в по-големи количества.
Друга важна особеност е, че желязото в зеленчуци, дори и зеленолистните, се усвоява по-трудно, отколкото това в животинските продукти. Така че ако искате да усвоите по-добре желязото от спанака, може да добавите някакъв източник на витамин C, например малко сок от цитрус. Сокът от лимон е подходящ за храносмилането, но може да бъде и от портокал, грейфрут, мандарина, ябълка и др. Аз лично през лятото добавям боровинки или къпини, но имайте предвид, че те правят цвета на смутито кафеникав.
Ако се интересувате от цялото меню, можете да откриете повече за него тук. Пробвайте и любимото ми смути от круша!