Тази седмица във фейсбук страницата стана дума за имунитета. Вече е в списъка с теми за по-сериозно проучване, но междувременно реших да споделя тук моя любим чай за подсилване на имунитета. Не е най-доброто решение за сериозни проблеми с имунитета. Но пък има свойството да помага при настинки. И наистина да подсилва в моментите, в които се чувствате не съвсем добре. Нямам представа от къде намерих рецептата – макар че използвам всички съставки, никога не ги бях пробвала в тази комбинация. Но още първия път, когато пробвах, усетих действието на чая. И сега се сещам за него винаги, когато имунитетът ми е спаднал или ме гони настинка.
Чай от джинджифил, мента и маточина
Съставки:
джинджифил
канела
чесън
мента
маточина
мед
Обикновено първо сварявам джинджифила и го оставям да поври малко повече, за да се получи по-силен извлек. След това с този чай заливам всичко останало и оставям да се запари. Ако не го пия вечер, пропускам чесъна (който трябва да се нареже на дребно, за се извлекат веществата и от него), но с чесън чаят е значително по-силно действащ. Медът го прави много сладък за моя вкус, но е наистина добро противъзпалително, както и канелата. А ментата и маточината не само придават много приятен вкус, но и добавят лечебното си действие. Ментолът е с антибактериално и противовъзполително действие, подпомага храносмилателната система, а флавоноидите в ментата помагат черния дроб и жлъчната секреция (правилното функциониране на черния дроб е много важно за жени с ендометриоза). Маточината пък е добра при простуди, грип, депресия, главоболие и нарушено храносмилане. И притежава силни противовирусни свойства.
Ако ме попитате за количества – не мога да отговоря точно, защото правя всичко на око!
Указания:
Обикновено сварявам половин литър вода със сантиметър, сантиметър и половина нарязан на ситно корен от джинджифил, защото имам кана с цедка за чай с тази вместимост. Добавям скилидка чесън, нарязана на ситно (това е доста силно имайте предвид), две щипки канела, по половин лъжичка мента и маточина, и една чаена лъжица мед. За по-малко количество пропорциите би трябвало да се намалят.
Разбира се, този чай не го правя всеки ден – подходящ е за бързо подсилване, но е трудоемък за постоянно използване.
Ако искам обаче да се подсиля за по-дълго време, тогава взимам по лъжичка мед с канела всяка сутрин или мед с джинджифил след закуска. Следобед пия някаква комбинация чай с мента, маточина, мащерка или риган според какво ми се пие в съответния ден. Ако ползвате масло от лютива мента не се отказвайте от него – то също действа чудесно. Лютива мента е именно ментата, която използваме всекидневно и за готвене и има най-силни лечебни свойства (латинското наименование е mentha piperita). Джодженът е от същото семейство и има подобно действие, но по-слабо. За сметка на това може да се използва в повече ястия, така че струва да се включи в готвенето.
Дано съм била полезна!